منوی start

منوی start

منوی start یکی از مهمترین ابزار های ویندوز است و بسیاری از کارها توسط این منو انجام می شود. برای باز شدن این منو روی دکمه ی start در گوشه سمت چپ-پایین ویندوز کلیک کنید.

این منو از دو ستون مجزا تشکیل می شود . ستون سمت چپ که روشن تر است ، حاوی نشان نرم افزار هایی است که به تازگی و بیشتر از بقیه اجرا شده اند . وقتی تازه ویندوز را نصب کرده باشید ، این بخش خالی است . بتدریج ویندوز نشان های برنامه های پر استفاده ی شما را در این ستون قرار می دهد تا کار شما راحت تر شود . با کلیک بر روی این نشان ها برنامه مربوطه اجرا می شود . نکته ی جالب در ویندوز 7 این است که در این ویندوز در کنار بعضی از نشان ها مثلث کوچکی مانند یک فلش دیده می شود اگر موس را روی آنها نگه داشته و یا کلیک کنید منوی دیگری در سمت راست باز می شود و شما فایل هایی را که به تازگی توسط نرم افزار باز کرده اید می بینید .

به این شکل می توانید به آخرین فایل هایی که با آنها کار کرده اید دسترسی داشته باشید . در ستون سمت راست نیز لیستی از پوشه ها و ابزار ها یپر کاربرد ویندوز دیده میشود که در درس پیش از همین ستون وارد control panel شدیم.حالا از ستون سمت چپ روی پایین ترین گزینه یعنی all programs کلیک کنید . منوی سمت چپ تغییر می کند حالا لیستی از برنامه های نصب شده در ویندوز را در این ستون می توانید ببینید . در بالای لیست آیکون های برنامه ها دیده می شود و پایین تر پوشه ها قرار گرفته اند . پوشه ها معمولا شامل چند آیکون هستند . تفاوت دیگر میان منوی استارت ویندوز 7 و XP در اینجا دیده می شود. وقتی روی یک پوشه در این منو کلیک میکنید . آیکون های موجود در آن بجای اینکه در سمت راست نمایش داده شوند در زیر همان پوشه ولی کمی جلوتر نمایش داده می شوند .واین امر باعث می شود که منوی start بیش از حد بزرگ نشود.

برای برگشتن به حالت قبل هم کافی است روی گزینه ی back در پایین منو کلیک کنیم . ابزار جستجو ابزاری است که لازم است در منوی استارت آن را بشناسیم . این ابزار کمک بسیار زیادی در اجرای سریع برنامه ها می کند . فرض کنیم می خواهید نرم افزاری را از منوی استارت اجرا کنید ولی نمی دانید در کدام پوشه قرار دارد . روی کادر     Search کلیک کنید این کادر در منوی start دقیقا زیر گزینه ی all programs است . در این کادر 2-3 حرف اول نرم افزار مورد نظرتان را تایپ کنید . بلافاصله ابزار های موجود در منو پنهان شده و همه ی نرم افزرا هایی که با این 2-3 حرف شروع می شوند ، در منوی start نمایش داده می شوند . حالا می توانید با کلیک روی هر کدام آن را اجرا کنید.

 

/ 0 نظر / 289 بازدید