کپی کردن و انتقال فایل ها و پوشه ها

کپی کردن و انتقال فایل ها و پوشه ها

کپی کردن و انتقال فایل ها جز اساسی ترین کارهایی است که باید بلد باشبم تا بتوانیم از کامپیوتر استفاده کنیم.فرض کنید که تعدادی فایل در یک فلش مموری داریم و می خواهیم آن را به پوشه x و به درایو y منتقل کنیم . اولین کار این است که فلش مموری را به کامپیوتر وصل می کنیم و ویندوز به طور خودکار آن را شناخته و چنین پیامی را نمایش میدهد.

اگر گزینه ی open folder to view files را کلیک کنید . پنجره ی فلش مموری باز میشود در غیر این صورت از طریق کلیک روی گزینه ی computer در desktop می توانید وارد درایو فلش مموری شوید من وارد یکی از پوشه های موجود در فلش مموری شده ام می خواهم یک فایل را از اینجا به پوشه x در درایو y کپی کنم. روی این فایل راست کلیک میکنم و از منویی که باز می شود گزینه ی copy را انتخاب میکنم.

با این کار فایل ها در حافظهی کامپیوتر به طور موقت کپی می شود.

نکته: می توانیم به جای راست کلیک و انتخاب گزینه ی copy . یک بار روی فایل کلیک کرده و روی کیبورد دکمه ی ctrl را نگه داشته و کلید c را فشار دهید . به این کلید های ترکیبی که کار ها را سریعتر انجام میدهند کلید های shortcut یا میانبر می گویند.

حالا می خواهیم به درایو y برویمدر سمت چپ همه ی درایو ها دیده می شوند . روی درایو y کلیک می کنیم و سپس روی پوشه ی x کلیک می کنیم حالا وقتی وارد پوشه شدیم در یک جای خالی راست کلیک کرده و از منویی که باز می شود گزینه ی paste را انتخاب می کنیم.

فایل مورد نظر ما از حافظه ی کامپیوتر در این پوشه کپی میشود.

نکته:به جای انتخاب گزینه paste می توانیم روی کیبورد کلیدctrl را گرفته و v را فشار دهیم.

انتقال فایل ها هم به همین شکل است . تنها تفاوت کار این است که در پوشه ی مبدأ از منو ی راست کلیک، گزینه ی cut را انتخاب می کنیم و یا کلید های میانبر ctrl + x را فشار می دهیم.وقتی فایلی را در جایی کپی می کنیم فایل ها در آدرس اول باقی می ماند و یک کپی از آن در آدرس بعدی قرار می گیرد . اما وقتی فایلی را انتقال می دهیم . فایل از آدرس اول به طور کلی اک شده سپس به آدرس بعدی منتقل میشود.(در کپی و انتقال پوشه و فایل تفاوتی وجود ندارد.جز این نکته که فایل ها و برنامه ی های داخل پوشه نیز همراه پوشه کپی و منتقل می شود.)

برای اینکه چند فایل را به صورت همزمان کپی کنیم یا انتقال دهیم . ابتدا باید همه ی آنها را انتخاب کنیم . برای انتخاب چند فایل می توانیم روی یکی از آن ها کلیک کرده و دکمه ctrl روی کیبورد را نگه دارید و روی بقیه هم دونه دونه کلیک کنیم . همچنین می توانیم (در صورتی که فایل ها به دنبال هم باشند)با کلیک و نگه داشتن موس آن را بکشیم و یک چهار ضلعی دور تا دور فایل های مورد نظرمان رسم کنیم

بقیه ی کار ها به همان روش است.روی یکی از فایل های انتخاب شده راست کلیک کرده و گزینه ی copy یا cut را انتخاب می کنیم.یا کلید های میانبر را میزنیم.

اگر در داخل پوشه ای می خواهیم همه ی فایل ها کپی یا منتقل شوند کافیست روی کیبورد ctrl + A را فشار داده و روش را ادامه دهیم.

نکته:وقتی می خواهید فایل ها را بگیرید باید روی یک نقطه ی خالی موس را نگه داشته و سپس فایل ها را بگیرید.

/ 1 نظر / 6906 بازدید
خرمشهر

خیلی خیلی ممنون