درایو ها ، فایل ها ، پوشه ها

فصل دوم

عملکرد های اصلی

درایو ها ، فایل ها ، پوشه ها

درایو ها ، فایل ها ، پوشه ها اولین مفاهیمی هستند که برای کار با ویندوز باید با آنها آشنا باشیم وقتی روی نشان computer در desktop یا هر جای دیگر (مانند منوی start ) کلیک میکنیم، پنجره ای باز می شود که در آن می توانیم درایو های هارددیسکمان را ببینیم.

نشان درایو ها در ویندوز 7 تغییر کرده است ، ظرفیت پر و خالی (size کلی و مقدار پر بودن) هر درایو در کنارش نمایش داده می شود اگر فضای خالی در هر درایو کم شود و آن درایو پر شود نوار آبی کنارش قرمز شده که بهتر است کمی آن را خالی کنیم . روی درایوی که ویندوز در آن نصب است آرم مایکرو سافت را میبینید (این درایو عموما درایو c است.)

درایو های هارددیسک یک مفهوم مجازی هستند. اکثر ما معمولا فقط یک هارددیسک در کامپیوترمان داریم. این هارددیسک به چند درایو تقسیم میشود تا دسته بندی فایل ها و پوشه ها برای ما راحت تر باشد و تداخلی نیز در کارکرد نرم افزار های مختلف و سیستم عامل ایجاد نشود .در کتاب "کلید نصب ویندوز" روش پارتیشن بندی هارددیسک را می توانید مطالعه کنید . حالا روی یکی از درایو ها جفت کلیک کنید و وارد پوشه ی دلخواهی شوید .

در بخش اصلی پنجره ، فایل های مختلفی وجود دارد.میبینید که شکل فایل ها با هم متفاوت است . طبیعی است که فایل ها انواع و اقسام دارند و ویندوز هم هر نوع فایل را با شکل متفاوتی به ما نشان میدهد.دو نشانی که بالاتر از بقیه هستند و با شکل پوشه نمایش داده شده اند همان پوشه یا folder هستند ، پوشه ها فایل نیستند بلکه می توانند فایل های مختلفی را در خود نگهداری کنند.دقیقا مثل پوشه هایی که در بایگانی به کار می گیریم تا پرونده ها را دسته بندی و مرتب کنیم . در ویندوز هم می توانیم پوشه های مختلفی را با نام های مختلف ایجاد کنیم و فایل هایمان را در آن ها دسته بندی کنیم .( روش انجام در ادامه ی کتاب) ویندوز 7 به طور پیش فرض آیکون ها را به این شکل به ما نشان میدهد. میبینید که آیکون های فایل ها زیر هم در یک ستون مرتب شده اند . در ستون کناری آن (date modified) ، تاریخ آخرین باری که هر فایل تغییر کرده است را میبینیم.. در ستون type می توانیم نوع فایل و نرم افزار مرتبط با آن را ببینیم و در آخرین ستون یعنی size هم ، حجم فایل نمایش داده می شود . نکته ی جالب اینکه روی عنوان هر ستون که کلیک کنید ، همه ی فایل ها بر آن اساس مرتب می شوند.مثلا اگر روی ستون name کلیک کنید همه ی فایل ها از بالا به پایین بر اساس حروف الفبا مرتب میشوند . با یک کلیک دیگر این ترتیب بر عکس می شود یعنی فایل ها از آخر به اول مرتب میشوند.اگر این نشان ها کوچک هستند می توانید اندازه ی آن ها را به دلخواه تغییر دهید . برای این کار روی ابزار change your view کلیک کنید. منویی باز می شود که یک دستگیره ی لغزان دارد. دستگیره را با کلیک کخود نگه داشته و آرام پایین و بالا بکشید در همین هنگام نشان های فایل ها از نظر اندازه و نوع ترتیب بندی تغییر می کنند .

حالا به کادر مستطیل شکل بالای صفحه دقت کنید . این کادر Address bar یا نوار آدرس نام دارد .این کادر آدرس پوشه ای را که اکنون باز است به طور کامل نمایش می دهد قابلیت ویندوز 7 در این باره این است که با کلیک در هر عنوان در آدرس به آن صفحه منتقل می شوید.

/ 0 نظر / 404 بازدید