windows 7
تاريخ : ۱۳٩۱/٧/٢٤ | ٤:٥٥ ‎ب.ظ | نویسنده : abouie

 

با سلام به وبلاگ Windows 7 خوش آمدید.

در این وبلاگ به آشنایی با ویندوز 7 می پردازیم . که در 4 فصل در کتاب کلید windows 7 توسط احسان مظلومی توضیح داده شده است . من در این وبلاگ سه فصل اول را که به نظرم مهم تر بوده است برایتان گذاشته ام. و فصل چهارم در کتاب است اگر به روش کار با ابزار های ویندوز 7 نیاز دارید برای خرید کتاب به لینک زیر مراجعه کنید:

 فروشگاه اینترنتی کلید

موضوعات فصل چهارم این کتاب عبارت اند از:

روش کار با ابزارهای :

1-note pad

2-word pad

3-paint

4-calculator

5-Snipping tool

6-sticky notes

7-windows DVD Maker

8-desktop Gadgets

9-task manager

و همچنین روش رایت CD در ویندوز 7

 

 

 تاريخ : ۱۳٩۱/٦/۳٠ | ٩:٥٤ ‎ب.ظ | نویسنده : abouie

فصل اول

تنظیمات اولیه

ابتدا بیایید نگاهی به desktop و منوی start بیاندازیم

Desktop ویندوز 7 تفاوت چندانی با vista ندارد . البته اگر تاکنون با XP کار میکردید ، تفاوت های بیشتری مشاهده خواهید کرد . با توجه یه قدرت کامپیوتر شما و مخصوصا کار گرافیک شما زیبایی ویندوز 7 هم متفاوت خواهد بود . اگر کامپیوتر شما مشخصات گرافیکی بالایی داشته باشد پنجره های نیمه شفاف و سه بعدی (AERO) ویندوز 7 را هم خواهید دید. در واقع ویندوز 7 امکانات سخت افزاری و توان گرافیکی کامپیوترشما را بررسی کرده و نمای ظاهری خود را با آنها تطبیق میدهد.

حالا به تصویر 2 نگاه کنید تا با بخش های مختلف Desktop آشنا شوید.

 

در این تصویر بخش های مختلف Desktop شماره گذاری شده که با آنها آشنا می شویم:

1-آیکون های استاندارد موجود در desktop . اگر انها را در کامپیوترتان نمیبینید ، روش آشکار کردنش را در درس بعد بررسی میکنیم.

2-taskbar یا نوار عملکرد . در سمت راست این نوار تاریخ و ساعت را مشاهده می کنید.و در سمت چپ نیز دکمه ی start را.هر پنجره یا نرم افزاری که باز می شود ، یک نشان کوچک از ان در taskbar نمایش داده می شود.

3-یک نرم افزار (ماشین حساب ویندوز) و نشان آن در taskbar

4ـپنجره ی Explorer و نشان آن در taskbar

5- دکمه ی start . با کلیک روی این دکمه منوی start باز می شود.

 تاريخ : ۱۳٩۱/٦/٢٩ | ٥:٤٧ ‎ب.ظ | نویسنده : abouie

آشکار کردن نشان های desktop

پس از نصب ویندوز 7 ، با یک صفحه ی خالی مواجه می شویم که فقط نشان سطل زباله (Recycle bin) در آن دیده می شود . پس کارمان را همان موقع شروع می کنیم و اولین کاری که باید بکنیم این است که نشان های دیگری را هم در صفحه ظاهر کنیم.این کار برای انجام مراحل بعدی کم و بیش لازم است . روش اول این است که :

1-روی desktop راست کلیک کنید و از منویی که باز می شود روی گزینه ی personalize کلیک کنید.

پنجره ی personalization باز می شود.در این پنجره گزینه ی change desktop icons را کلیک کنید .

کادر جدیدی باز می شود. در این کادر مشخص کنید که چه نشان هایی در صفحه نمایش داده شوند . در بخش بالا ی صفحه (desktop icons) روی آنهایی که می خواهید نمایش داده شوند کلیک کنید تا تیک بخورند سپس دکمه ی ok را انتخاب نمایید

پنجره ی personalization را ببندید و desktop را با آیکن هایش ببینید .

2-این روش بسیار ساده تر از روش قبلیست شما می توانید منوی start را باز کرده و از این طریق آیکون ها را نمایش دهید روش اینکار این است که در قسمت راست این منو روی ایکون هایی که می خواهید مثلا my computer که در منو نوشته شده computer کلیک راست کرده و گزینه ی show on desktop را بزنید و computer روی صفحه نمایش داده می شود (توجه:اگر می خواهید آیکون دیگری مثلا documents را روی desktop بگذارید باید پس از کلیک راست روی آن گزینه ی send to desktop را بزنید)تاريخ : ۱۳٩۱/٦/٢٩ | ٥:٤٠ ‎ب.ظ | نویسنده : abouie

آشنایی با محیط ویندوز 7

اگر تا کنون کاربر ویندوز XP بوده اید.احتمالا چند مورد نظرتان را جلب میکند . اولین مورد زیبایی انکار نا پذیر محیط ویندوز 7 است. شرکت مایکروسافت در این نسخه به ظاهر کار اهمیت زیادی داده است و با تغییر اساسی و مؤلفه های ظاهری ، محیط چشم نوازی را فراهم کرده است. البته این کار به قیمت مصرف منابع سیستم شما صورت میگیرد ، بیایید این امکانات را بیشتر بررسی کنیم .باز هم روی DESKTOP راست کلیک کنیدو از منو گزینه ی Personalize را انتخاب کنید . در پنجره ی personalize چندین تم (theme) دیده می شود.روی یکی از آنها کلیک کنید . سپس پنجره های باز را minimize کنید تا نتیجه ی کار را ببینید

میبینید که تم ویندوز تغییر میکند. تم های پیش فرض ویندوز بسیار زیبا هستند . با این وجود می توانید تم های دیگری را از اینترنت دانلود کنید.هر تم شامل تصویر زمینه ، رنگ بندی پنجره ها و مؤلفه های دیداری دیگر است .هر تم چند تصویر زمینه (wallpaper) دارد که می توانید تنظیم کنید که کی عوض شوند (هر چند ثانیه – هر چند دقیقه- هر چند ساعت و یا هر روز با روشن کردن کامپیوتر تصویر جدیدی دیده شود)

شما می توانید از تصاویر موجود در کامپیوتر به عنوان wallpaper استفاده کنید فقط کافیست روی آنها کلیک راست کرده و گزینه ی set as desktop background را بزنید.

نکته برای آنهایی که تازه شروع کرده اند:برای minimize کردن هر پنجره . در گوشه بالا – سمت راست آن روی دکمه minimize که به شکل یک خط تیره است کلیک کنید.تاريخ : ۱۳٩۱/٦/٢٩ | ۳:۳٠ ‎ب.ظ | نویسنده : abouie

فصل دوم

عملکرد های اصلی

درایو ها ، فایل ها ، پوشه ها

درایو ها ، فایل ها ، پوشه ها اولین مفاهیمی هستند که برای کار با ویندوز باید با آنها آشنا باشیم وقتی روی نشان computer در desktop یا هر جای دیگر (مانند منوی start ) کلیک میکنیم، پنجره ای باز می شود که در آن می توانیم درایو های هارددیسکمان را ببینیم.

نشان درایو ها در ویندوز 7 تغییر کرده است ، ظرفیت پر و خالی (size کلی و مقدار پر بودن) هر درایو در کنارش نمایش داده می شود اگر فضای خالی در هر درایو کم شود و آن درایو پر شود نوار آبی کنارش قرمز شده که بهتر است کمی آن را خالی کنیم . روی درایوی که ویندوز در آن نصب است آرم مایکرو سافت را میبینید (این درایو عموما درایو c است.)

درایو های هارددیسک یک مفهوم مجازی هستند. اکثر ما معمولا فقط یک هارددیسک در کامپیوترمان داریم. این هارددیسک به چند درایو تقسیم میشود تا دسته بندی فایل ها و پوشه ها برای ما راحت تر باشد و تداخلی نیز در کارکرد نرم افزار های مختلف و سیستم عامل ایجاد نشود .در کتاب "کلید نصب ویندوز" روش پارتیشن بندی هارددیسک را می توانید مطالعه کنید . حالا روی یکی از درایو ها جفت کلیک کنید و وارد پوشه ی دلخواهی شوید .

در بخش اصلی پنجره ، فایل های مختلفی وجود دارد.میبینید که شکل فایل ها با هم متفاوت است . طبیعی است که فایل ها انواع و اقسام دارند و ویندوز هم هر نوع فایل را با شکل متفاوتی به ما نشان میدهد.دو نشانی که بالاتر از بقیه هستند و با شکل پوشه نمایش داده شده اند همان پوشه یا folder هستند ، پوشه ها فایل نیستند بلکه می توانند فایل های مختلفی را در خود نگهداری کنند.دقیقا مثل پوشه هایی که در بایگانی به کار می گیریم تا پرونده ها را دسته بندی و مرتب کنیم . در ویندوز هم می توانیم پوشه های مختلفی را با نام های مختلف ایجاد کنیم و فایل هایمان را در آن ها دسته بندی کنیم .( روش انجام در ادامه ی کتاب) ویندوز 7 به طور پیش فرض آیکون ها را به این شکل به ما نشان میدهد. میبینید که آیکون های فایل ها زیر هم در یک ستون مرتب شده اند . در ستون کناری آن (date modified) ، تاریخ آخرین باری که هر فایل تغییر کرده است را میبینیم.. در ستون type می توانیم نوع فایل و نرم افزار مرتبط با آن را ببینیم و در آخرین ستون یعنی size هم ، حجم فایل نمایش داده می شود . نکته ی جالب اینکه روی عنوان هر ستون که کلیک کنید ، همه ی فایل ها بر آن اساس مرتب می شوند.مثلا اگر روی ستون name کلیک کنید همه ی فایل ها از بالا به پایین بر اساس حروف الفبا مرتب میشوند . با یک کلیک دیگر این ترتیب بر عکس می شود یعنی فایل ها از آخر به اول مرتب میشوند.اگر این نشان ها کوچک هستند می توانید اندازه ی آن ها را به دلخواه تغییر دهید . برای این کار روی ابزار change your view کلیک کنید. منویی باز می شود که یک دستگیره ی لغزان دارد. دستگیره را با کلیک کخود نگه داشته و آرام پایین و بالا بکشید در همین هنگام نشان های فایل ها از نظر اندازه و نوع ترتیب بندی تغییر می کنند .

حالا به کادر مستطیل شکل بالای صفحه دقت کنید . این کادر Address bar یا نوار آدرس نام دارد .این کادر آدرس پوشه ای را که اکنون باز است به طور کامل نمایش می دهد قابلیت ویندوز 7 در این باره این است که با کلیک در هر عنوان در آدرس به آن صفحه منتقل می شوید.تاريخ : ۱۳٩۱/٦/٢٢ | ٢:۳٦ ‎ب.ظ | نویسنده : abouie

کپی کردن و انتقال فایل ها و پوشه ها

کپی کردن و انتقال فایل ها جز اساسی ترین کارهایی است که باید بلد باشبم تا بتوانیم از کامپیوتر استفاده کنیم.فرض کنید که تعدادی فایل در یک فلش مموری داریم و می خواهیم آن را به پوشه x و به درایو y منتقل کنیم . اولین کار این است که فلش مموری را به کامپیوتر وصل می کنیم و ویندوز به طور خودکار آن را شناخته و چنین پیامی را نمایش میدهد.

اگر گزینه ی open folder to view files را کلیک کنید . پنجره ی فلش مموری باز میشود در غیر این صورت از طریق کلیک روی گزینه ی computer در desktop می توانید وارد درایو فلش مموری شوید من وارد یکی از پوشه های موجود در فلش مموری شده ام می خواهم یک فایل را از اینجا به پوشه x در درایو y کپی کنم. روی این فایل راست کلیک میکنم و از منویی که باز می شود گزینه ی copy را انتخاب میکنم.

با این کار فایل ها در حافظهی کامپیوتر به طور موقت کپی می شود.

نکته: می توانیم به جای راست کلیک و انتخاب گزینه ی copy . یک بار روی فایل کلیک کرده و روی کیبورد دکمه ی ctrl را نگه داشته و کلید c را فشار دهید . به این کلید های ترکیبی که کار ها را سریعتر انجام میدهند کلید های shortcut یا میانبر می گویند.

حالا می خواهیم به درایو y برویمدر سمت چپ همه ی درایو ها دیده می شوند . روی درایو y کلیک می کنیم و سپس روی پوشه ی x کلیک می کنیم حالا وقتی وارد پوشه شدیم در یک جای خالی راست کلیک کرده و از منویی که باز می شود گزینه ی paste را انتخاب می کنیم.

فایل مورد نظر ما از حافظه ی کامپیوتر در این پوشه کپی میشود.

نکته:به جای انتخاب گزینه paste می توانیم روی کیبورد کلیدctrl را گرفته و v را فشار دهیم.

انتقال فایل ها هم به همین شکل است . تنها تفاوت کار این است که در پوشه ی مبدأ از منو ی راست کلیک، گزینه ی cut را انتخاب می کنیم و یا کلید های میانبر ctrl + x را فشار می دهیم.وقتی فایلی را در جایی کپی می کنیم فایل ها در آدرس اول باقی می ماند و یک کپی از آن در آدرس بعدی قرار می گیرد . اما وقتی فایلی را انتقال می دهیم . فایل از آدرس اول به طور کلی اک شده سپس به آدرس بعدی منتقل میشود.(در کپی و انتقال پوشه و فایل تفاوتی وجود ندارد.جز این نکته که فایل ها و برنامه ی های داخل پوشه نیز همراه پوشه کپی و منتقل می شود.)

برای اینکه چند فایل را به صورت همزمان کپی کنیم یا انتقال دهیم . ابتدا باید همه ی آنها را انتخاب کنیم . برای انتخاب چند فایل می توانیم روی یکی از آن ها کلیک کرده و دکمه ctrl روی کیبورد را نگه دارید و روی بقیه هم دونه دونه کلیک کنیم . همچنین می توانیم (در صورتی که فایل ها به دنبال هم باشند)با کلیک و نگه داشتن موس آن را بکشیم و یک چهار ضلعی دور تا دور فایل های مورد نظرمان رسم کنیم

بقیه ی کار ها به همان روش است.روی یکی از فایل های انتخاب شده راست کلیک کرده و گزینه ی copy یا cut را انتخاب می کنیم.یا کلید های میانبر را میزنیم.

اگر در داخل پوشه ای می خواهیم همه ی فایل ها کپی یا منتقل شوند کافیست روی کیبورد ctrl + A را فشار داده و روش را ادامه دهیم.

نکته:وقتی می خواهید فایل ها را بگیرید باید روی یک نقطه ی خالی موس را نگه داشته و سپس فایل ها را بگیرید.تاريخ : ۱۳٩۱/٦/٢٢ | ٢:٢٧ ‎ب.ظ | نویسنده : abouie

ایجاد پوشه ی جدید ، تغییر نام و حذف آن

کافیست به آدرس مورد نظر برویم و در یک جای خالی راست کلیک کرده و گزینه ی NEW و سپس گزینه ی FOLDER ر ا انتخاب نماییم . اما در ویندوز 7 را ساده تری هم هست : به محل مورد نظر برویم و گزینه ی New Folder را که در بالای هر پنجره است انتخاب کرده و پوشه را بسازید . وقتی برای ابتدا پوشه می آید قسمت نوشته اش آبی است در آنصورت با تایپ نام پوشه و زدن Enter می توان پوشه را ساخت.

اگر موفق به نوشتن نام پوشه نشدید و قبل از نوشتن نام کلیک کرده و Enter را زدید فقط کافیست روی آن کلیک راست کرده وگزینه ی rename را بزنید .

برای تغییر نام در هر فایلی که می خواهید نیز باید با این روش عمل کنید .

نکته : کلید میانبر تغییر نام ، دکمه ی f2 است. البته بعد از انتخاب (کلیک)فایل یا پوشه.

برای حذف کردن فایل ها و پوشه ها ، می توانید روی فایل های مورد نظر راست کلیک کرده و از منویی که باز می شود گزینه ی delete را انتخاب کنید .یا روی فایل یا پوشه کلیک کرده و کلید delete را روی کیبورد بزنید . با این کار یک پیام هشدار دریافت خواهید کرد.که باید مواظب باشید فایل مورد لازمی را پاک نکید.

اگر دکمه ی yes را بزنید ، فایل شما پاک می شود.به همهان روشی که در درسهای قبل گفته شد می توانیم فایل ها را گرفته و به طور همزمان پاک کنیم.تاريخ : ۱۳٩۱/٦/٢٢ | ٢:٢۱ ‎ب.ظ | نویسنده : abouie

بازیابی فایل های حذف شده

خوشبختانه فایل هایی که حذف می کنید . به طور کامل از بین نمی روند . بلکه به Recycle bin یا سبد بازیافت منتقل می شوند.همه ی پنجره ها را minimize کنید تاdesktop کامپیوتر را ببینید . برای این کار کلید ویندوز را که معمولا کنار کلید alt روی کیبورد است نگه داشته و کلید d را فشار دهید . بعد وارد recycle bin روی desktop شوید . حالا می توانید فایل های خود را در آنجا ببینید.حال اگر می خواهید فایل های حذف شده را باز گردانید روی فایل(درونrecycle bin) کلیک راست کرده و از منویی که باز می شود گزینه ی restore را انتخاب کنید .

نکته:اگر می خواهید فایل ها برای همیشه حذف شوند در هنگام پاک کردن به همراه کلید delete کلیدshift را هم نگه دارید.تاريخ : ۱۳٩۱/٦/٢٢ | ۱:٥٩ ‎ب.ظ | نویسنده : abouie

مخفی کردن و آشکار کردن فایل ها

شما می توانید فایل ها و پوشه های مورد نظرتان را مخفی کنید تا دیگران نتوانند آنها را ببینند . برای این کار روی فایل و یا پوشه ی مورد نظرتان راست کلیک کرده و از منو گزینه ی properties را انتخاب کنید . کادر properties باز میشود.

در پایین کادر گزینه ی hidden را تیک بزنید و سپس دکمه ی ok کلیک کنید. با این کار می توانید فایل و پوشه های مورد نظرتان را مخفی کنید.البته توجه داشته باشید این روش چندان هم امن نیست. هر کس روش آشکار کردن فایل ها را بداند می تواند آن ها را ببیند.برای آشکار کردن فایل ها دیگر نمی توانیم روی آنها راست کلیک کنید ، زیرا آنها را نمیبینیم.ابتدا باید کاری کنیم که ویندوز آنها را نشان دهد . همه ی پنجره های باز را minimize کنید.روی نشان control panel در desktop جفت کلیک کنید تا باز شود . (اگر این نشان را روی desktop نمی بینید منوی start را باز کنید و در ردیف راست روی این نشان کلیک کنید.)

پنجره ی control panel باز می شود . در اینجا روی گزینه ی folder option کلیک کنید . در کادر folder option ، در بالای صفحه زبانه ی view را فعال کنید .

در بخش میانی کادر، گزینه ی …show hidden files… را تیک بزنید و روی دکمه ok کلیک کنید.

حالا اگر به محل فایل مخفی شده خود بروید آنها را می بینید . فقط آیکونش کمی کم رنگ تر از بقیه است . روی این فایل راست کلیک کنید و به همان روش ، این بار تیک گزینه ی hidden را بردارید و ok کنید تا فایل شما کاملا آشکار شود.

اگر بخواهید پوشه ای را مخفی یا آشکار کنید و آن پوشه حاوی فایل ها و پوشه های دیگری باشد پیامی دریافت میکند که در آن ویندوز از شما می پرسد (گزینه ی بالایی)فقط می خواهید همین پوشه را مخفی کنید یا (گزینه ی پایینی) می خواهید همه ی فایل ها و پوشه های داخل آن را هم مخفی کنید.. گزینه ی دلخواهتان را اتنخاب کرده و ok را بزنید.تاريخ : ۱۳٩۱/٦/٢٢ | ۱٢:٤٤ ‎ب.ظ | نویسنده : abouie

منوی start

منوی start یکی از مهمترین ابزار های ویندوز است و بسیاری از کارها توسط این منو انجام می شود. برای باز شدن این منو روی دکمه ی start در گوشه سمت چپ-پایین ویندوز کلیک کنید.

این منو از دو ستون مجزا تشکیل می شود . ستون سمت چپ که روشن تر است ، حاوی نشان نرم افزار هایی است که به تازگی و بیشتر از بقیه اجرا شده اند . وقتی تازه ویندوز را نصب کرده باشید ، این بخش خالی است . بتدریج ویندوز نشان های برنامه های پر استفاده ی شما را در این ستون قرار می دهد تا کار شما راحت تر شود . با کلیک بر روی این نشان ها برنامه مربوطه اجرا می شود . نکته ی جالب در ویندوز 7 این است که در این ویندوز در کنار بعضی از نشان ها مثلث کوچکی مانند یک فلش دیده می شود اگر موس را روی آنها نگه داشته و یا کلیک کنید منوی دیگری در سمت راست باز می شود و شما فایل هایی را که به تازگی توسط نرم افزار باز کرده اید می بینید .

به این شکل می توانید به آخرین فایل هایی که با آنها کار کرده اید دسترسی داشته باشید . در ستون سمت راست نیز لیستی از پوشه ها و ابزار ها یپر کاربرد ویندوز دیده میشود که در درس پیش از همین ستون وارد control panel شدیم.حالا از ستون سمت چپ روی پایین ترین گزینه یعنی all programs کلیک کنید . منوی سمت چپ تغییر می کند حالا لیستی از برنامه های نصب شده در ویندوز را در این ستون می توانید ببینید . در بالای لیست آیکون های برنامه ها دیده می شود و پایین تر پوشه ها قرار گرفته اند . پوشه ها معمولا شامل چند آیکون هستند . تفاوت دیگر میان منوی استارت ویندوز 7 و XP در اینجا دیده می شود. وقتی روی یک پوشه در این منو کلیک میکنید . آیکون های موجود در آن بجای اینکه در سمت راست نمایش داده شوند در زیر همان پوشه ولی کمی جلوتر نمایش داده می شوند .واین امر باعث می شود که منوی start بیش از حد بزرگ نشود.

برای برگشتن به حالت قبل هم کافی است روی گزینه ی back در پایین منو کلیک کنیم . ابزار جستجو ابزاری است که لازم است در منوی استارت آن را بشناسیم . این ابزار کمک بسیار زیادی در اجرای سریع برنامه ها می کند . فرض کنیم می خواهید نرم افزاری را از منوی استارت اجرا کنید ولی نمی دانید در کدام پوشه قرار دارد . روی کادر     Search کلیک کنید این کادر در منوی start دقیقا زیر گزینه ی all programs است . در این کادر 2-3 حرف اول نرم افزار مورد نظرتان را تایپ کنید . بلافاصله ابزار های موجود در منو پنهان شده و همه ی نرم افزرا هایی که با این 2-3 حرف شروع می شوند ، در منوی start نمایش داده می شوند . حالا می توانید با کلیک روی هر کدام آن را اجرا کنید.