ws7 - windows 7
تاريخ : ۱۳٩۱/٦/٢٢ | ۱۱:٥٥ ‎ق.ظ | نویسنده : abouie

جستجو در کامپیوتر

امروزه هارددیسک های کامپیوتر ها بسیار پرظرفیت شده اند و معمولا پر از فایل های ریز و درشت هستند . دسته بندی فایل ها و درایو ها و پوشه ها به ما کمک می کند تا فایل های مورد نظرمان را سریع تر بیابیم . ولی علاوه بر آن می توانیم از ابزار جستجو استفاده کنیم البته در صورتی ممکن است که نام و مشخصات آن را بدانیم .برای مثال می خواهیم فایلی را به نام school پیدا کنیم . ابتدا باید به درایو و یا پوشه ای برویم که فکر میکنیم فایل در آن ذخیره شده است . ولی اگر نمی دانیم فایل در کجاست می توانیم از پنجره ی اصلی شروع کنیم. پس رو نشان computer روی desktop کلیک کرده تا باز شود . اینجا در بالای صفحه کادری است به نام search که با علامت ذره بین مشخص شده است .عبارت school را در آن تایپ می کنیم. به محض تایپ کردن اولین حرف جستجو شروع می شود پس اگر بخشی از نام فایل را هم بدانیم احتمالا می توانیم آن را بیابیم. روند جستجو در نوار سبز رنگی در بالای صفحه نمایش داده می شود و نتایج آن در بخش اصلی صفحه.

 

 

در زیر کادر جستجو یعنی همان جایی که عبارت school را وارد کردیم .کادری هست به نام add a search filter (اگر آن را نمی بینید در کادر جستجو کلیک کنید.)در زیر آن دو گزینه وجود دارد که با این گزینه ها می توانیم جستجوی دقیق تری انجام دهیم.روی گزینه ی date modified کلیک می کنیم . کادری برای وارد کردن تاریخ ظاهر می شود.

 

فرض می کنیم که شما میدانید این فایل را دیروز در کامپیوترتان کپی کرده اید. یا دیروز آن را ویرایش کرده اید . در این کادر می توانید تاریخ دیروز را وارد کنید ، جستجو فقط به فایل هایی انجام می شود که دیروز دستکاری شده و یا ایجاد شده اند .

این مکان وقتی برای شما مفید است که تعداد زیادی فایل با یک نام دارید . یا فقط بخشی از نام فایل را میدانید . در پایین تقویم چند گزینه ی مفید دیگری هم هست مثلا : خیلی وقت پیش ، در همین سال ، در همین هفته ، هفته ی گذشته و... برای بسته شدن این کادر ، در جایی بیرون آن کلیک کنید .

حالا دوباره در کادر جستجو کلیک کنید . این بار روی گزینه ی size کلیک کنید . چند گزینه ی دیگر ظاهر می شود . اینجا می توانید سایز فایلتان را مشخص کنید . مثلا اگر یک فایل فیلم از روی cd به هارد منتقل کردید می دانید که حجم آن بیش تر از 128 مگابایت است پس گزینه ی آخر را انتخاب کنید . این کار هم در جستجوی فایل به شما کمک بسیاری می کند .

زیر کادر جستجو موقع گشتن نوار جدیدی ظاهر می شود این نوار می گوید که محتویات درایو (برای مثال ( c برای جستجو مرتب نشده است . روی این نوار کلیک کرده و گزینه ی add to index را انتخاب کنید. در کادر بعدی هم دکمه ی add to index را کلیک کنید . این کار باعث می شود سرعت جستجو در این درایو بیشتر شود.تاريخ : ۱۳٩۱/٦/٢٠ | ٤:۳۳ ‎ب.ظ | نویسنده : abouie

فصل سوم

تنظیمات ویندوز

تنظیم تاریخ و ساعت

در فصل قبل با اصول ویندوز 7 آشنا شدیم و گارهای اصلی را فراگرفتیم.در این فصل با تنظیمات ویندوز آشنا می شویم.یعنی می فهمیم که چطور ظاهر ویندوز را طبق سلیقه ی خود تغییر دهیم و کارایی های آن را نیز با نیازهایمان منطبق کنیم.اولین کار تنظیم تاریخ و ساعت ویندوز است. ساعت و تاریخ همیشه در گوشه سمت راست-پایین ویندوز نمایش داده می وشند.یکبار روی یکی از آن ها کلیک کنید ، کادر تقیم باز می شود.

 

در اینجا می توانید تقویم و ساعت را به طور کامل ببینید . روی گزینه ی change date and time settings کلیک کنید.کادر date and time باز می شود.

باز هم کادر جدیدی باز می شود.

 

اینجا می توانید تاریخ و ساعت را تنظیم کنید.

برای تنظیم تاریخ ، در تقویم سمت چپ ابتدا روی مثلث کوچکی که کنار نام ماه هستند کلیک کنید تا به ماه کنونی بروید. سپس در پایین روی روز مورد نظر کلیک کنید.برای تنظیم ساعت هم ابتدا روی ساعت ، دقیقه یا ثانیه کلیک کنید، سپس با کلیک روی مثلث های کوچکی که کنار آنهاست میتوانید زمان را تنظیم کنیدو یا اینکه با صفحه کلیک زمان کنونی را تایپ کنید. در پایان روی ok کلیک کنید. با اینکار به صفحه ی قبل باز میگردید.. در پایان صفحه دکمه ای وجود دارد به نامchange time zone . روی این دکمه کلیک کنید.در صفحه یجدید روی دکمه ی time zone کلیک کنید.تا باز شود. لیستی از پایتخت های کشور های جهان را میبینید.اگر در ایران هستید از این لیست تهران را انتخاب کنید.و اگر نیستید منطقه ی زمانی کنونی خود را.

میبینید که ساعت کامپیوتر به طور خودکار تنظیم می شود. در زیر این منو گزینه ای هست به نام Automatically adjust… این گزینه را تیک بزنید. حالا اگر به اینترنت متصل باشید. هر 6 ماه یکبار ، ساعت کامپیوترتان به طور خودکار عقب و جلو می رود و لازم نیست شما تنظیمش کنید .تاريخ : ۱۳٩۱/٦/٢٠ | ٤:٢۸ ‎ب.ظ | نویسنده : abouie

تنظیم دقت تصویر

دقت تصویر یا resolution به زبان ساده یعنی تعداد نقاطی که در مانیتور به شما نشان داده می شود. میدانید که تصویر در کامپیوتر از تعداد زیادی نقطه تشکیل می شوند. هر چه تعداد این نقطه ها بیشتر باشد تصویر کیفیت بیشتری خواهد داشت. هر چه کارتگرافیکی و مانیتور بهتری داشته باشید .از resolution های بالاتر استفاده میکنید.برای تنظیم دقت تصویر ، در یک نقطه ی خالی از desktop راست کلیک می کنیم و از منویی که باز می شود گزینه ی screen resolution را انتخاب کنید. در پنجره ای باز می شود، چندین گزینه و دکمه وجود دارد . در وسط صفحه ، روی گزینه ی resolution کلیک کنید تا منوی آن باز شود. در این منو یک دستگیره ی لغزان وجود دارد. این دستگیره را گرفته و به بالا و پایین حرکت دهید.

وقتی به رزولوشن دلخواه خود رسیدید، دکمه ی Apply را کلیک کنید.میبینید که دقت صفحه تغییر میکند.پیامی هم به شما نشان داده می شود.

اگر از دقت تصویر راضی هستید ، دکمه ی Keep changes را کلیک کنید . در غیر این صورت دکمه ی revert را کلیک کنید. تا به حالت قبل برگردید . اگر تا 15 ثانیه هیچ تصمیمی نگیرید و کاری نکنید . دقت تصویر به حالت اتوماتیک به حالت قبل باز می گردد . در پایان روی دکمه ی Ok کلیک کنید.

نکته:ممکن است با کلیک بر روی دکمه ی Apply تصویر به هم بریزد و شما نتوانید دکمه ها را ببینید .در این صورت کافیست 15 ثانیه هیچ کاری نکنید تا دقت تصویر به حالت قبل باز گردد.تاريخ : ۱۳٩۱/٦/٢٠ | ٤:٢۳ ‎ب.ظ | نویسنده : abouie

تغییر ظاهر ویندوز

در فصل اول دیدیم که چطور می توانیم یک تم (theme) برای ویندوز انتخاب کنیم.حالا بیایید به گزینه های دیگری که در این بخش وجود دارند،نگاهی بیاندازیم. با انتخاب یک تم ، ظاهر ویندوز تغییرات زیادی خواهد کرد . این تغییرات شامل تصویر زمینه و رنگ بندی همه ی منو ها و پنجره ها است. در بعضی تم ها نشانگر ماوس ، آیکون های ویندوز و حتی صدا ها هم تغییر می کنند. اما می توانیم تغییرات دلخواه خودمان را هم داشته باشیم . پس روی desktop راست کلیک کرده و از منو گزینه ی personalize را انتخاب کنید.پنجره ی personalize باز می شود.

در پایین صفحه ، روی گزینه ی desktop background کلیک کنید تا صفحه ی جدیدی باز شود .

در مرکز صفحه عکس هایی را می بینید که مربوط به تم انتخاب شده ی کنونی هستند.این عکس ها به نوبت به عنوان تصویر زمینه در ویندوز نمایش داده می شوند.اگر بخواهید یکی از آنها را از فهرست نمایش حذف کنید. کافی است کلیک ctrl کیبورد را گرفته و روی مربع کوچکی که در کنار آن است کلیک کنید . تا علامت تیک از آن برداشته شود.

در سمت راست صفحه –کنار عکس ها یک دکمه ی پیمایش کوچک است . می توانید آن را به بالا و پایین حرکت دهید تا عکس های تم های دیگر را هم ببینید.اگر بخواهید می توانید این عکس ها را هم به تصویر زمینه فعال خود اضافه کنید.کافی است به همان شکل آنها را تیک بزنید . کمی پایین تر زیر عبارت :change picture every دکمه ای دیده می شود که روی 30 دقیقه تنظیم شده است .یعنی عکس های زمینه در هر 30 دقیقه یکبار عوض می شوند. با کلیک روی آن می توانید زمانبندی را به دلخواه تغییر دهید.

نکته : اگر می خواهید تصویر زمینه عوض نشود . روی یکی از آنها که می خواهید کلیک کنید.

حالا به بالای صفحه دقت کنید.گزینه ای که می بینید بنام picture location که در کنار آن یک منوی کرکره ای وجود دارد را باز کنید و آخرین گزینه یعنی solid background را انتخاب کنید.تعدادی رنگ ساده به شما نشان داده می شود

بقیه ی گزینه های این صفحه را خودتان بررسی کنید و نتیجه ی کارتان را ببینید.در پایان باید دکمه ی save changes را در پایین صفحه کلیک کنید تا تغییرات مورد نظرتان ثبت شود.تاريخ : ۱۳٩۱/٦/٢٠ | ٤:۱٧ ‎ب.ظ | نویسنده : abouie

Screen saver

Screen saver یا محافظ صفحه نمایش ، تصویر یا انیمیشنی است که در وقتی کامپیوتر بیکار باشد به نمایش در میاید و screen saver ها به طور پیش فرض در ویندوز 7 غیر فعال هستند.. برای فعال کردن آنها ابتدا باید همان پنجره ی personalization را باز کرد.در گوشه سمت راست-پایین ، گزینه ی screen saver را می بینید. روی آن کلیک کنید تا باز شود . روی دکمه ی وسط صفحه کلیک کنید.لیستی از screen saver های موجود را مشاهده خواهید کرد .

از این لیست یکی را انتخاب کنید، پیش نمایشی از آن در مانیتور کوچکی که در بالی لیست است میبینید. برای دیدن پیش نمایش به طوری واقعا قرار است در ویندوز ببینید روی دکمه ی preview در سمت راست کلیک کنید. در کادر wait در پایین صفحه می توانید تعیین کنید که screen saver بعد از چند دقیقه بیکار ماندن کامپیوتر اجرا شود.در پایان روی دکمه ی ok کلیک کنید.

نکته: منظور از بیکار ماندن زمانی است که شما از ماوس و کیبورد استفاده نمی کنید. همینطور باید بدانید اگر به میز کامپیوتر برخورد کنید باعث لرزش ماوس شده و screen saver می رود.تاريخ : ۱۳٩۱/٦/٢٠ | ٤:۱٤ ‎ب.ظ | نویسنده : abouie

تنظیمtaskbar و منوی start

روی یک جای خالی در taskbar (نوار افقی پایین صفحه) راست کلیک کنید و از منو گزینه ی properties را انتخاب کنید . کادر taskbar and start menu properties باز می شود.

اینجا کلی گزینه داریم که مهم ترینشان را بررسی می کنیم . فعال کردن گزینه ی اول ، taskbar را قفل می کند . در این صورت شما نمی توانید با کلیک و یا کشیدن قسمت های مختلف taskbar آنها را کوچک و بزرگ کنید.گزینه ی دوم Auto-hide taskbar نام دارد و فعال کردن آن باعث می شود که taskbar مخفی شود . این گزینه را تیک بزنید و روی دکمه ی Apply در پایین کادر کلیک کنید. میبینید که taskbar پایین رفته و مخفی می شود برای ظاهر شدن آن کافی است نشانگر ماوس را به پایین صفحه ببرید .حالا گزینه ی بعد یا use small icons را فعال کنید و دکمه ی Apply را کلیک کنید.همه ی آیکون های موجود در taskbar کوچک می شوند.در این حالت taskbar جای بیشتری برای نمایش آیکون ها خواهد داشت.گزینه ی بعدی taskbar location است. این گزینه جای taskbar را در صفحه تعیین میکند.اگر منوی آن را باز کنید می بینید که حاوی گزینه های چپ ، راست ،بالا و پایین است . می توانید گزینه ها را یکی یکی انتخاب کنید و با کلیک روی دکمه ی Apply نتیجه را ببینید.

حالا در بالای این کادر روی زبانه ی start menu کلیک کنید. در این بخش می توانیم منوی start را تنظیم کنید. روی اولین دکمه یا customize کلیک کنید تا کادر جدیدی باز شود.

در اینجا همه ی آیکون های موجود در منوی start را می بینید و می توانید تعیین کنید که هر آیکون در منوی start باشد یا خیر. در زیر اکثر آیکون ها این سه گزینه دیده می شود.

Display as link یا نمایش به صورت لینک

Display as a menu یا نمایش به صورت منو

Do not display this item یا عدم نمایش این آیتم

پایین کادر دو گزینه وجود دارد:

Number of recent programs to display که ظرفیت نمایش جدیدترین برنامه های اجرا شده را مشخص می کند . همانطور که قبلا خواندید ، آخرین برنامه هایی که اجرا شده اند در سمت چپ منوی start دیده می شوند.اینجا می توانید تعداد آن ها مشخص کنید.

Number of item to display in jump list هم برای نمایش تعداد فایل هایی است که به تازگی توسط این نرم افزار ها باز شده است . در درس منوی start از فصل یک با این ویژگی آشنا شده ایم . در پایان نیز یک دکمه وجود دارد به نام use default setting که با کلیک بر روی آن،همه ی تنظیمات به حالت پیش فرض باز می گردند. دکمه ی ok را کلیک کنید تا به صفحه ی قبل برگردیم.در اینجا گزینه ای است به نام power button action که مشخص می کند که چه دکمه ای در منو یاسترت وجود داشته باشد . می توانید منوی دکمه را باز کنید و گزینه ی مورد نظرتان را انتخاب کنید آخرین بخش هم privacy یا حریم خصوصی است . اگر گزینه های موجود در این بخش را غیر فعال کنید ، برنامه ها و فایل هایی که به تازگی اجرا کرده اید ، در منوی start نمایش داده نمی شوند.تاريخ : ۱۳٩۱/٦/٢٠ | ٤:٠٩ ‎ب.ظ | نویسنده : abouie

فعال کردن زبان فارسی

برای اینکه بتوانید در ویندوز و نرم افزار هایی مثل word فارسی تایپ کنید لازم است ابتدا زبان فارسی را در ویندوز فعال کنید . برای فعال کردن زبان فارسی ابتدا به control panel بروید. آنجا روی دکمه ی region and languages کلیک کنید.سس دکمه ی change keyboards را کلیک کنید.

صفحه ی جدیدی باز می شود که در آن زبان های نصب شده را می بینید.معمولا تنها زبان نصب شده انگلیسی است.

برای نصب زبان جدید روی دکمه ی add کلیک کنید. باز هم کادر دیگری باز می شود.

اینجا اکثر زبان های دنیا را می توانید ببینید.در لیست پایین بروید تا به زبان Persian برسید.روی علامت مثبت کنار آن کلیک کنید تا باز شود. حالا روی علامت مثبت کنار گزینه ی keyboards هم کلیک کنید . در نهایت گزینه ی Persian را تیک بزنید و روی دکمه ی ok کلیک کنید در کادر بعدی هم روی دکمه ی ok کلیک کنید.می بینید که زبان فارسی هم در زیر زبان انگلیسی اضافه شده است.اینجا هم روی دکمه ی ok کلیک کنید.برای فارسی نوشتن کافیست یکبار روی کیبورد کلید alt را گرفته و shift را فشار دهید. برای تایپ انگلیسی هم یکبار دیگر همین دو کلید را فشار دهید.تاريخ : ۱۳٩۱/٦/٢٠ | ٤:٠۳ ‎ب.ظ | نویسنده : abouie

تنظیمات ماوس

برای تنظیم مشخصات و کارکرد های ماوس ابتدا از طریق desktop یا منویstart وارد Control panel شوید. سپس روی گزینه ی mouse کلیک کنید . کادر تنظیمات ماوس باز می شود.

در بخش button selection (سه گزینه ی سمت چپ) می توانید کارکرد هر دکمه ی ماوس را تغییر دهید .(البته توصیه می کنم این کارکرد ها را تغییر ندهید) در دکمه ی لغزان وسط صفحه می توانید سرعت جفت کلیک را کم و زیاد کنید.هر چه دکمه ی لغزان را به سمت راست بکشید ، سرعت جفت کلیک بیشتر می شود. اگر نمی توانید با سرعت لازم بعد از کلیک اول ، کلیک دوم را بکنید. بهتر است اینجا سرعت جفت کلیک را کاهش دهید یعنی به سمت چپ بکشید. در سمت راست دکمه ی لغزان در بخش Test Area نیز می توانید سرعت را امتحان کنید.اکنون به زبانه ی pointers بروید. اینجا می توانید شکل نشانگر موس را تغییر دهید.

همینطور که می دانید، نشانگر ماوس در هر حالت به شکل خاصی در می آید . مثلا در حالت عادی به شکل یک فلش است و در حالت انتظار به شکل یک حلقه ، ویندوز برای حالت های مختلف موس چند گروه نشانگر طراحی کرده که به هر گروه از نشانگر ها scheme گفته می شود.در همان بالای صفحه می توانید منوی scheme را باز کنید و از منو گزینه ی مورد نظرتان را انتخاب کنیدو نتیجه را ببینید.حالا روی زبانه ی pointer options کلیک کنید.

اینجا می توانیم تنظیمات نشانگر ماوس را تغییر دهیم.

در بخش motion می توانیم سرعت حرکت نشانگر را تغییر دهیم.اغینجا باز هم یک دکمه ی لغزان (slider) هست که با کشیدن آن به چپ و راست سرعت حرکت نشانگر ماوس تغییر می کند. توصیه می کنم سرعت های مختلف را امتحان کنیدو مناسب ترینشان را انتخاب کنید.در بخش snap to یک گزینه وجود دارد.اگر آن را فعال کنید وقتی وارد صفحه یا کادر جدیدی می شوید ، نشانگر ماوس روی دکمه ی پیش فرض موجود در آن صفحه قرار می گیرد.

نکته: در کادر هایی که چند دکمه وجود دارد، یکی از آن ها که بیش تر از بقیه کاربرد دارد، دکمه default یا پیش فرض است.

بخش بعدی visibility یا پدیداری است . این بخش سه گزینه دارد.گزینه ی اول display pointer tails است. اگر آن را فعال کنید نشانگر ماوس شما یک دنباله پیدا می کند که یافتنش را در صفحه آسان تر خواهد کرد . گزینه ی hide pointer while typing وقتی دارید متنی را تایپ می کنید، نشانگر موس را پنهان می کند . آخرین گزینه برای یدا کردن نشانگر ماوس است . اگر گزینه ی show location of…. را فعال کنید . هر بار دکمه ctrl را فشار دهید . یک دایره دور نشانگر ماوس رسم میشود.