windows 7
تاريخ : ۱۳٩۱/٦/۳٠ | ٩:٥٤ ‎ب.ظ | نویسنده : abouie

فصل اول

تنظیمات اولیه

ابتدا بیایید نگاهی به desktop و منوی start بیاندازیم

Desktop ویندوز 7 تفاوت چندانی با vista ندارد . البته اگر تاکنون با XP کار میکردید ، تفاوت های بیشتری مشاهده خواهید کرد . با توجه یه قدرت کامپیوتر شما و مخصوصا کار گرافیک شما زیبایی ویندوز 7 هم متفاوت خواهد بود . اگر کامپیوتر شما مشخصات گرافیکی بالایی داشته باشد پنجره های نیمه شفاف و سه بعدی (AERO) ویندوز 7 را هم خواهید دید. در واقع ویندوز 7 امکانات سخت افزاری و توان گرافیکی کامپیوترشما را بررسی کرده و نمای ظاهری خود را با آنها تطبیق میدهد.

حالا به تصویر 2 نگاه کنید تا با بخش های مختلف Desktop آشنا شوید.

 

در این تصویر بخش های مختلف Desktop شماره گذاری شده که با آنها آشنا می شویم:

1-آیکون های استاندارد موجود در desktop . اگر انها را در کامپیوترتان نمیبینید ، روش آشکار کردنش را در درس بعد بررسی میکنیم.

2-taskbar یا نوار عملکرد . در سمت راست این نوار تاریخ و ساعت را مشاهده می کنید.و در سمت چپ نیز دکمه ی start را.هر پنجره یا نرم افزاری که باز می شود ، یک نشان کوچک از ان در taskbar نمایش داده می شود.

3-یک نرم افزار (ماشین حساب ویندوز) و نشان آن در taskbar

4ـپنجره ی Explorer و نشان آن در taskbar

5- دکمه ی start . با کلیک روی این دکمه منوی start باز می شود.

 تاريخ : ۱۳٩۱/٦/٢٩ | ٥:٤٧ ‎ب.ظ | نویسنده : abouie

آشکار کردن نشان های desktop

پس از نصب ویندوز 7 ، با یک صفحه ی خالی مواجه می شویم که فقط نشان سطل زباله (Recycle bin) در آن دیده می شود . پس کارمان را همان موقع شروع می کنیم و اولین کاری که باید بکنیم این است که نشان های دیگری را هم در صفحه ظاهر کنیم.این کار برای انجام مراحل بعدی کم و بیش لازم است . روش اول این است که :

1-روی desktop راست کلیک کنید و از منویی که باز می شود روی گزینه ی personalize کلیک کنید.

پنجره ی personalization باز می شود.در این پنجره گزینه ی change desktop icons را کلیک کنید .

کادر جدیدی باز می شود. در این کادر مشخص کنید که چه نشان هایی در صفحه نمایش داده شوند . در بخش بالا ی صفحه (desktop icons) روی آنهایی که می خواهید نمایش داده شوند کلیک کنید تا تیک بخورند سپس دکمه ی ok را انتخاب نمایید

پنجره ی personalization را ببندید و desktop را با آیکن هایش ببینید .

2-این روش بسیار ساده تر از روش قبلیست شما می توانید منوی start را باز کرده و از این طریق آیکون ها را نمایش دهید روش اینکار این است که در قسمت راست این منو روی ایکون هایی که می خواهید مثلا my computer که در منو نوشته شده computer کلیک راست کرده و گزینه ی show on desktop را بزنید و computer روی صفحه نمایش داده می شود (توجه:اگر می خواهید آیکون دیگری مثلا documents را روی desktop بگذارید باید پس از کلیک راست روی آن گزینه ی send to desktop را بزنید)تاريخ : ۱۳٩۱/٦/٢٩ | ٥:٤٠ ‎ب.ظ | نویسنده : abouie

آشنایی با محیط ویندوز 7

اگر تا کنون کاربر ویندوز XP بوده اید.احتمالا چند مورد نظرتان را جلب میکند . اولین مورد زیبایی انکار نا پذیر محیط ویندوز 7 است. شرکت مایکروسافت در این نسخه به ظاهر کار اهمیت زیادی داده است و با تغییر اساسی و مؤلفه های ظاهری ، محیط چشم نوازی را فراهم کرده است. البته این کار به قیمت مصرف منابع سیستم شما صورت میگیرد ، بیایید این امکانات را بیشتر بررسی کنیم .باز هم روی DESKTOP راست کلیک کنیدو از منو گزینه ی Personalize را انتخاب کنید . در پنجره ی personalize چندین تم (theme) دیده می شود.روی یکی از آنها کلیک کنید . سپس پنجره های باز را minimize کنید تا نتیجه ی کار را ببینید

میبینید که تم ویندوز تغییر میکند. تم های پیش فرض ویندوز بسیار زیبا هستند . با این وجود می توانید تم های دیگری را از اینترنت دانلود کنید.هر تم شامل تصویر زمینه ، رنگ بندی پنجره ها و مؤلفه های دیداری دیگر است .هر تم چند تصویر زمینه (wallpaper) دارد که می توانید تنظیم کنید که کی عوض شوند (هر چند ثانیه – هر چند دقیقه- هر چند ساعت و یا هر روز با روشن کردن کامپیوتر تصویر جدیدی دیده شود)

شما می توانید از تصاویر موجود در کامپیوتر به عنوان wallpaper استفاده کنید فقط کافیست روی آنها کلیک راست کرده و گزینه ی set as desktop background را بزنید.

نکته برای آنهایی که تازه شروع کرده اند:برای minimize کردن هر پنجره . در گوشه بالا – سمت راست آن روی دکمه minimize که به شکل یک خط تیره است کلیک کنید.تاريخ : ۱۳٩۱/٦/٢٩ | ۳:۳٠ ‎ب.ظ | نویسنده : abouie

فصل دوم

عملکرد های اصلی

درایو ها ، فایل ها ، پوشه ها

درایو ها ، فایل ها ، پوشه ها اولین مفاهیمی هستند که برای کار با ویندوز باید با آنها آشنا باشیم وقتی روی نشان computer در desktop یا هر جای دیگر (مانند منوی start ) کلیک میکنیم، پنجره ای باز می شود که در آن می توانیم درایو های هارددیسکمان را ببینیم.

نشان درایو ها در ویندوز 7 تغییر کرده است ، ظرفیت پر و خالی (size کلی و مقدار پر بودن) هر درایو در کنارش نمایش داده می شود اگر فضای خالی در هر درایو کم شود و آن درایو پر شود نوار آبی کنارش قرمز شده که بهتر است کمی آن را خالی کنیم . روی درایوی که ویندوز در آن نصب است آرم مایکرو سافت را میبینید (این درایو عموما درایو c است.)

درایو های هارددیسک یک مفهوم مجازی هستند. اکثر ما معمولا فقط یک هارددیسک در کامپیوترمان داریم. این هارددیسک به چند درایو تقسیم میشود تا دسته بندی فایل ها و پوشه ها برای ما راحت تر باشد و تداخلی نیز در کارکرد نرم افزار های مختلف و سیستم عامل ایجاد نشود .در کتاب "کلید نصب ویندوز" روش پارتیشن بندی هارددیسک را می توانید مطالعه کنید . حالا روی یکی از درایو ها جفت کلیک کنید و وارد پوشه ی دلخواهی شوید .

در بخش اصلی پنجره ، فایل های مختلفی وجود دارد.میبینید که شکل فایل ها با هم متفاوت است . طبیعی است که فایل ها انواع و اقسام دارند و ویندوز هم هر نوع فایل را با شکل متفاوتی به ما نشان میدهد.دو نشانی که بالاتر از بقیه هستند و با شکل پوشه نمایش داده شده اند همان پوشه یا folder هستند ، پوشه ها فایل نیستند بلکه می توانند فایل های مختلفی را در خود نگهداری کنند.دقیقا مثل پوشه هایی که در بایگانی به کار می گیریم تا پرونده ها را دسته بندی و مرتب کنیم . در ویندوز هم می توانیم پوشه های مختلفی را با نام های مختلف ایجاد کنیم و فایل هایمان را در آن ها دسته بندی کنیم .( روش انجام در ادامه ی کتاب) ویندوز 7 به طور پیش فرض آیکون ها را به این شکل به ما نشان میدهد. میبینید که آیکون های فایل ها زیر هم در یک ستون مرتب شده اند . در ستون کناری آن (date modified) ، تاریخ آخرین باری که هر فایل تغییر کرده است را میبینیم.. در ستون type می توانیم نوع فایل و نرم افزار مرتبط با آن را ببینیم و در آخرین ستون یعنی size هم ، حجم فایل نمایش داده می شود . نکته ی جالب اینکه روی عنوان هر ستون که کلیک کنید ، همه ی فایل ها بر آن اساس مرتب می شوند.مثلا اگر روی ستون name کلیک کنید همه ی فایل ها از بالا به پایین بر اساس حروف الفبا مرتب میشوند . با یک کلیک دیگر این ترتیب بر عکس می شود یعنی فایل ها از آخر به اول مرتب میشوند.اگر این نشان ها کوچک هستند می توانید اندازه ی آن ها را به دلخواه تغییر دهید . برای این کار روی ابزار change your view کلیک کنید. منویی باز می شود که یک دستگیره ی لغزان دارد. دستگیره را با کلیک کخود نگه داشته و آرام پایین و بالا بکشید در همین هنگام نشان های فایل ها از نظر اندازه و نوع ترتیب بندی تغییر می کنند .

حالا به کادر مستطیل شکل بالای صفحه دقت کنید . این کادر Address bar یا نوار آدرس نام دارد .این کادر آدرس پوشه ای را که اکنون باز است به طور کامل نمایش می دهد قابلیت ویندوز 7 در این باره این است که با کلیک در هر عنوان در آدرس به آن صفحه منتقل می شوید.تاريخ : ۱۳٩۱/٦/٢٢ | ٢:۳٦ ‎ب.ظ | نویسنده : abouie

کپی کردن و انتقال فایل ها و پوشه ها

کپی کردن و انتقال فایل ها جز اساسی ترین کارهایی است که باید بلد باشبم تا بتوانیم از کامپیوتر استفاده کنیم.فرض کنید که تعدادی فایل در یک فلش مموری داریم و می خواهیم آن را به پوشه x و به درایو y منتقل کنیم . اولین کار این است که فلش مموری را به کامپیوتر وصل می کنیم و ویندوز به طور خودکار آن را شناخته و چنین پیامی را نمایش میدهد.

اگر گزینه ی open folder to view files را کلیک کنید . پنجره ی فلش مموری باز میشود در غیر این صورت از طریق کلیک روی گزینه ی computer در desktop می توانید وارد درایو فلش مموری شوید من وارد یکی از پوشه های موجود در فلش مموری شده ام می خواهم یک فایل را از اینجا به پوشه x در درایو y کپی کنم. روی این فایل راست کلیک میکنم و از منویی که باز می شود گزینه ی copy را انتخاب میکنم.

با این کار فایل ها در حافظهی کامپیوتر به طور موقت کپی می شود.

نکته: می توانیم به جای راست کلیک و انتخاب گزینه ی copy . یک بار روی فایل کلیک کرده و روی کیبورد دکمه ی ctrl را نگه داشته و کلید c را فشار دهید . به این کلید های ترکیبی که کار ها را سریعتر انجام میدهند کلید های shortcut یا میانبر می گویند.

حالا می خواهیم به درایو y برویمدر سمت چپ همه ی درایو ها دیده می شوند . روی درایو y کلیک می کنیم و سپس روی پوشه ی x کلیک می کنیم حالا وقتی وارد پوشه شدیم در یک جای خالی راست کلیک کرده و از منویی که باز می شود گزینه ی paste را انتخاب می کنیم.

فایل مورد نظر ما از حافظه ی کامپیوتر در این پوشه کپی میشود.

نکته:به جای انتخاب گزینه paste می توانیم روی کیبورد کلیدctrl را گرفته و v را فشار دهیم.

انتقال فایل ها هم به همین شکل است . تنها تفاوت کار این است که در پوشه ی مبدأ از منو ی راست کلیک، گزینه ی cut را انتخاب می کنیم و یا کلید های میانبر ctrl + x را فشار می دهیم.وقتی فایلی را در جایی کپی می کنیم فایل ها در آدرس اول باقی می ماند و یک کپی از آن در آدرس بعدی قرار می گیرد . اما وقتی فایلی را انتقال می دهیم . فایل از آدرس اول به طور کلی اک شده سپس به آدرس بعدی منتقل میشود.(در کپی و انتقال پوشه و فایل تفاوتی وجود ندارد.جز این نکته که فایل ها و برنامه ی های داخل پوشه نیز همراه پوشه کپی و منتقل می شود.)

برای اینکه چند فایل را به صورت همزمان کپی کنیم یا انتقال دهیم . ابتدا باید همه ی آنها را انتخاب کنیم . برای انتخاب چند فایل می توانیم روی یکی از آن ها کلیک کرده و دکمه ctrl روی کیبورد را نگه دارید و روی بقیه هم دونه دونه کلیک کنیم . همچنین می توانیم (در صورتی که فایل ها به دنبال هم باشند)با کلیک و نگه داشتن موس آن را بکشیم و یک چهار ضلعی دور تا دور فایل های مورد نظرمان رسم کنیم

بقیه ی کار ها به همان روش است.روی یکی از فایل های انتخاب شده راست کلیک کرده و گزینه ی copy یا cut را انتخاب می کنیم.یا کلید های میانبر را میزنیم.

اگر در داخل پوشه ای می خواهیم همه ی فایل ها کپی یا منتقل شوند کافیست روی کیبورد ctrl + A را فشار داده و روش را ادامه دهیم.

نکته:وقتی می خواهید فایل ها را بگیرید باید روی یک نقطه ی خالی موس را نگه داشته و سپس فایل ها را بگیرید.تاريخ : ۱۳٩۱/٦/٢٢ | ٢:٢٧ ‎ب.ظ | نویسنده : abouie

ایجاد پوشه ی جدید ، تغییر نام و حذف آن

کافیست به آدرس مورد نظر برویم و در یک جای خالی راست کلیک کرده و گزینه ی NEW و سپس گزینه ی FOLDER ر ا انتخاب نماییم . اما در ویندوز 7 را ساده تری هم هست : به محل مورد نظر برویم و گزینه ی New Folder را که در بالای هر پنجره است انتخاب کرده و پوشه را بسازید . وقتی برای ابتدا پوشه می آید قسمت نوشته اش آبی است در آنصورت با تایپ نام پوشه و زدن Enter می توان پوشه را ساخت.

اگر موفق به نوشتن نام پوشه نشدید و قبل از نوشتن نام کلیک کرده و Enter را زدید فقط کافیست روی آن کلیک راست کرده وگزینه ی rename را بزنید .

برای تغییر نام در هر فایلی که می خواهید نیز باید با این روش عمل کنید .

نکته : کلید میانبر تغییر نام ، دکمه ی f2 است. البته بعد از انتخاب (کلیک)فایل یا پوشه.

برای حذف کردن فایل ها و پوشه ها ، می توانید روی فایل های مورد نظر راست کلیک کرده و از منویی که باز می شود گزینه ی delete را انتخاب کنید .یا روی فایل یا پوشه کلیک کرده و کلید delete را روی کیبورد بزنید . با این کار یک پیام هشدار دریافت خواهید کرد.که باید مواظب باشید فایل مورد لازمی را پاک نکید.

اگر دکمه ی yes را بزنید ، فایل شما پاک می شود.به همهان روشی که در درسهای قبل گفته شد می توانیم فایل ها را گرفته و به طور همزمان پاک کنیم.تاريخ : ۱۳٩۱/٦/٢٢ | ٢:٢۱ ‎ب.ظ | نویسنده : abouie

بازیابی فایل های حذف شده

خوشبختانه فایل هایی که حذف می کنید . به طور کامل از بین نمی روند . بلکه به Recycle bin یا سبد بازیافت منتقل می شوند.همه ی پنجره ها را minimize کنید تاdesktop کامپیوتر را ببینید . برای این کار کلید ویندوز را که معمولا کنار کلید alt روی کیبورد است نگه داشته و کلید d را فشار دهید . بعد وارد recycle bin روی desktop شوید . حالا می توانید فایل های خود را در آنجا ببینید.حال اگر می خواهید فایل های حذف شده را باز گردانید روی فایل(درونrecycle bin) کلیک راست کرده و از منویی که باز می شود گزینه ی restore را انتخاب کنید .

نکته:اگر می خواهید فایل ها برای همیشه حذف شوند در هنگام پاک کردن به همراه کلید delete کلیدshift را هم نگه دارید.تاريخ : ۱۳٩۱/٦/٢٢ | ۱:٥٩ ‎ب.ظ | نویسنده : abouie

مخفی کردن و آشکار کردن فایل ها

شما می توانید فایل ها و پوشه های مورد نظرتان را مخفی کنید تا دیگران نتوانند آنها را ببینند . برای این کار روی فایل و یا پوشه ی مورد نظرتان راست کلیک کرده و از منو گزینه ی properties را انتخاب کنید . کادر properties باز میشود.

در پایین کادر گزینه ی hidden را تیک بزنید و سپس دکمه ی ok کلیک کنید. با این کار می توانید فایل و پوشه های مورد نظرتان را مخفی کنید.البته توجه داشته باشید این روش چندان هم امن نیست. هر کس روش آشکار کردن فایل ها را بداند می تواند آن ها را ببیند.برای آشکار کردن فایل ها دیگر نمی توانیم روی آنها راست کلیک کنید ، زیرا آنها را نمیبینیم.ابتدا باید کاری کنیم که ویندوز آنها را نشان دهد . همه ی پنجره های باز را minimize کنید.روی نشان control panel در desktop جفت کلیک کنید تا باز شود . (اگر این نشان را روی desktop نمی بینید منوی start را باز کنید و در ردیف راست روی این نشان کلیک کنید.)

پنجره ی control panel باز می شود . در اینجا روی گزینه ی folder option کلیک کنید . در کادر folder option ، در بالای صفحه زبانه ی view را فعال کنید .

در بخش میانی کادر، گزینه ی …show hidden files… را تیک بزنید و روی دکمه ok کلیک کنید.

حالا اگر به محل فایل مخفی شده خود بروید آنها را می بینید . فقط آیکونش کمی کم رنگ تر از بقیه است . روی این فایل راست کلیک کنید و به همان روش ، این بار تیک گزینه ی hidden را بردارید و ok کنید تا فایل شما کاملا آشکار شود.

اگر بخواهید پوشه ای را مخفی یا آشکار کنید و آن پوشه حاوی فایل ها و پوشه های دیگری باشد پیامی دریافت میکند که در آن ویندوز از شما می پرسد (گزینه ی بالایی)فقط می خواهید همین پوشه را مخفی کنید یا (گزینه ی پایینی) می خواهید همه ی فایل ها و پوشه های داخل آن را هم مخفی کنید.. گزینه ی دلخواهتان را اتنخاب کرده و ok را بزنید.تاريخ : ۱۳٩۱/٦/٢٢ | ۱٢:٤٤ ‎ب.ظ | نویسنده : abouie

منوی start

منوی start یکی از مهمترین ابزار های ویندوز است و بسیاری از کارها توسط این منو انجام می شود. برای باز شدن این منو روی دکمه ی start در گوشه سمت چپ-پایین ویندوز کلیک کنید.

این منو از دو ستون مجزا تشکیل می شود . ستون سمت چپ که روشن تر است ، حاوی نشان نرم افزار هایی است که به تازگی و بیشتر از بقیه اجرا شده اند . وقتی تازه ویندوز را نصب کرده باشید ، این بخش خالی است . بتدریج ویندوز نشان های برنامه های پر استفاده ی شما را در این ستون قرار می دهد تا کار شما راحت تر شود . با کلیک بر روی این نشان ها برنامه مربوطه اجرا می شود . نکته ی جالب در ویندوز 7 این است که در این ویندوز در کنار بعضی از نشان ها مثلث کوچکی مانند یک فلش دیده می شود اگر موس را روی آنها نگه داشته و یا کلیک کنید منوی دیگری در سمت راست باز می شود و شما فایل هایی را که به تازگی توسط نرم افزار باز کرده اید می بینید .

به این شکل می توانید به آخرین فایل هایی که با آنها کار کرده اید دسترسی داشته باشید . در ستون سمت راست نیز لیستی از پوشه ها و ابزار ها یپر کاربرد ویندوز دیده میشود که در درس پیش از همین ستون وارد control panel شدیم.حالا از ستون سمت چپ روی پایین ترین گزینه یعنی all programs کلیک کنید . منوی سمت چپ تغییر می کند حالا لیستی از برنامه های نصب شده در ویندوز را در این ستون می توانید ببینید . در بالای لیست آیکون های برنامه ها دیده می شود و پایین تر پوشه ها قرار گرفته اند . پوشه ها معمولا شامل چند آیکون هستند . تفاوت دیگر میان منوی استارت ویندوز 7 و XP در اینجا دیده می شود. وقتی روی یک پوشه در این منو کلیک میکنید . آیکون های موجود در آن بجای اینکه در سمت راست نمایش داده شوند در زیر همان پوشه ولی کمی جلوتر نمایش داده می شوند .واین امر باعث می شود که منوی start بیش از حد بزرگ نشود.

برای برگشتن به حالت قبل هم کافی است روی گزینه ی back در پایین منو کلیک کنیم . ابزار جستجو ابزاری است که لازم است در منوی استارت آن را بشناسیم . این ابزار کمک بسیار زیادی در اجرای سریع برنامه ها می کند . فرض کنیم می خواهید نرم افزاری را از منوی استارت اجرا کنید ولی نمی دانید در کدام پوشه قرار دارد . روی کادر     Search کلیک کنید این کادر در منوی start دقیقا زیر گزینه ی all programs است . در این کادر 2-3 حرف اول نرم افزار مورد نظرتان را تایپ کنید . بلافاصله ابزار های موجود در منو پنهان شده و همه ی نرم افزرا هایی که با این 2-3 حرف شروع می شوند ، در منوی start نمایش داده می شوند . حالا می توانید با کلیک روی هر کدام آن را اجرا کنید.

 تاريخ : ۱۳٩۱/٦/٢٢ | ۱۱:٥٥ ‎ق.ظ | نویسنده : abouie

جستجو در کامپیوتر

امروزه هارددیسک های کامپیوتر ها بسیار پرظرفیت شده اند و معمولا پر از فایل های ریز و درشت هستند . دسته بندی فایل ها و درایو ها و پوشه ها به ما کمک می کند تا فایل های مورد نظرمان را سریع تر بیابیم . ولی علاوه بر آن می توانیم از ابزار جستجو استفاده کنیم البته در صورتی ممکن است که نام و مشخصات آن را بدانیم .برای مثال می خواهیم فایلی را به نام school پیدا کنیم . ابتدا باید به درایو و یا پوشه ای برویم که فکر میکنیم فایل در آن ذخیره شده است . ولی اگر نمی دانیم فایل در کجاست می توانیم از پنجره ی اصلی شروع کنیم. پس رو نشان computer روی desktop کلیک کرده تا باز شود . اینجا در بالای صفحه کادری است به نام search که با علامت ذره بین مشخص شده است .عبارت school را در آن تایپ می کنیم. به محض تایپ کردن اولین حرف جستجو شروع می شود پس اگر بخشی از نام فایل را هم بدانیم احتمالا می توانیم آن را بیابیم. روند جستجو در نوار سبز رنگی در بالای صفحه نمایش داده می شود و نتایج آن در بخش اصلی صفحه.

 

 

در زیر کادر جستجو یعنی همان جایی که عبارت school را وارد کردیم .کادری هست به نام add a search filter (اگر آن را نمی بینید در کادر جستجو کلیک کنید.)در زیر آن دو گزینه وجود دارد که با این گزینه ها می توانیم جستجوی دقیق تری انجام دهیم.روی گزینه ی date modified کلیک می کنیم . کادری برای وارد کردن تاریخ ظاهر می شود.

 

فرض می کنیم که شما میدانید این فایل را دیروز در کامپیوترتان کپی کرده اید. یا دیروز آن را ویرایش کرده اید . در این کادر می توانید تاریخ دیروز را وارد کنید ، جستجو فقط به فایل هایی انجام می شود که دیروز دستکاری شده و یا ایجاد شده اند .

این مکان وقتی برای شما مفید است که تعداد زیادی فایل با یک نام دارید . یا فقط بخشی از نام فایل را میدانید . در پایین تقویم چند گزینه ی مفید دیگری هم هست مثلا : خیلی وقت پیش ، در همین سال ، در همین هفته ، هفته ی گذشته و... برای بسته شدن این کادر ، در جایی بیرون آن کلیک کنید .

حالا دوباره در کادر جستجو کلیک کنید . این بار روی گزینه ی size کلیک کنید . چند گزینه ی دیگر ظاهر می شود . اینجا می توانید سایز فایلتان را مشخص کنید . مثلا اگر یک فایل فیلم از روی cd به هارد منتقل کردید می دانید که حجم آن بیش تر از 128 مگابایت است پس گزینه ی آخر را انتخاب کنید . این کار هم در جستجوی فایل به شما کمک بسیاری می کند .

زیر کادر جستجو موقع گشتن نوار جدیدی ظاهر می شود این نوار می گوید که محتویات درایو (برای مثال ( c برای جستجو مرتب نشده است . روی این نوار کلیک کرده و گزینه ی add to index را انتخاب کنید. در کادر بعدی هم دکمه ی add to index را کلیک کنید . این کار باعث می شود سرعت جستجو در این درایو بیشتر شود.تاريخ : ۱۳٩۱/٦/٢٠ | ٤:۳۳ ‎ب.ظ | نویسنده : abouie

فصل سوم

تنظیمات ویندوز

تنظیم تاریخ و ساعت

در فصل قبل با اصول ویندوز 7 آشنا شدیم و گارهای اصلی را فراگرفتیم.در این فصل با تنظیمات ویندوز آشنا می شویم.یعنی می فهمیم که چطور ظاهر ویندوز را طبق سلیقه ی خود تغییر دهیم و کارایی های آن را نیز با نیازهایمان منطبق کنیم.اولین کار تنظیم تاریخ و ساعت ویندوز است. ساعت و تاریخ همیشه در گوشه سمت راست-پایین ویندوز نمایش داده می وشند.یکبار روی یکی از آن ها کلیک کنید ، کادر تقیم باز می شود.

 

در اینجا می توانید تقویم و ساعت را به طور کامل ببینید . روی گزینه ی change date and time settings کلیک کنید.کادر date and time باز می شود.

باز هم کادر جدیدی باز می شود.

 

اینجا می توانید تاریخ و ساعت را تنظیم کنید.

برای تنظیم تاریخ ، در تقویم سمت چپ ابتدا روی مثلث کوچکی که کنار نام ماه هستند کلیک کنید تا به ماه کنونی بروید. سپس در پایین روی روز مورد نظر کلیک کنید.برای تنظیم ساعت هم ابتدا روی ساعت ، دقیقه یا ثانیه کلیک کنید، سپس با کلیک روی مثلث های کوچکی که کنار آنهاست میتوانید زمان را تنظیم کنیدو یا اینکه با صفحه کلیک زمان کنونی را تایپ کنید. در پایان روی ok کلیک کنید. با اینکار به صفحه ی قبل باز میگردید.. در پایان صفحه دکمه ای وجود دارد به نامchange time zone . روی این دکمه کلیک کنید.در صفحه یجدید روی دکمه ی time zone کلیک کنید.تا باز شود. لیستی از پایتخت های کشور های جهان را میبینید.اگر در ایران هستید از این لیست تهران را انتخاب کنید.و اگر نیستید منطقه ی زمانی کنونی خود را.

میبینید که ساعت کامپیوتر به طور خودکار تنظیم می شود. در زیر این منو گزینه ای هست به نام Automatically adjust… این گزینه را تیک بزنید. حالا اگر به اینترنت متصل باشید. هر 6 ماه یکبار ، ساعت کامپیوترتان به طور خودکار عقب و جلو می رود و لازم نیست شما تنظیمش کنید .تاريخ : ۱۳٩۱/٦/٢٠ | ٤:٢۸ ‎ب.ظ | نویسنده : abouie

تنظیم دقت تصویر

دقت تصویر یا resolution به زبان ساده یعنی تعداد نقاطی که در مانیتور به شما نشان داده می شود. میدانید که تصویر در کامپیوتر از تعداد زیادی نقطه تشکیل می شوند. هر چه تعداد این نقطه ها بیشتر باشد تصویر کیفیت بیشتری خواهد داشت. هر چه کارتگرافیکی و مانیتور بهتری داشته باشید .از resolution های بالاتر استفاده میکنید.برای تنظیم دقت تصویر ، در یک نقطه ی خالی از desktop راست کلیک می کنیم و از منویی که باز می شود گزینه ی screen resolution را انتخاب کنید. در پنجره ای باز می شود، چندین گزینه و دکمه وجود دارد . در وسط صفحه ، روی گزینه ی resolution کلیک کنید تا منوی آن باز شود. در این منو یک دستگیره ی لغزان وجود دارد. این دستگیره را گرفته و به بالا و پایین حرکت دهید.

وقتی به رزولوشن دلخواه خود رسیدید، دکمه ی Apply را کلیک کنید.میبینید که دقت صفحه تغییر میکند.پیامی هم به شما نشان داده می شود.

اگر از دقت تصویر راضی هستید ، دکمه ی Keep changes را کلیک کنید . در غیر این صورت دکمه ی revert را کلیک کنید. تا به حالت قبل برگردید . اگر تا 15 ثانیه هیچ تصمیمی نگیرید و کاری نکنید . دقت تصویر به حالت اتوماتیک به حالت قبل باز می گردد . در پایان روی دکمه ی Ok کلیک کنید.

نکته:ممکن است با کلیک بر روی دکمه ی Apply تصویر به هم بریزد و شما نتوانید دکمه ها را ببینید .در این صورت کافیست 15 ثانیه هیچ کاری نکنید تا دقت تصویر به حالت قبل باز گردد.تاريخ : ۱۳٩۱/٦/٢٠ | ٤:٢۳ ‎ب.ظ | نویسنده : abouie

تغییر ظاهر ویندوز

در فصل اول دیدیم که چطور می توانیم یک تم (theme) برای ویندوز انتخاب کنیم.حالا بیایید به گزینه های دیگری که در این بخش وجود دارند،نگاهی بیاندازیم. با انتخاب یک تم ، ظاهر ویندوز تغییرات زیادی خواهد کرد . این تغییرات شامل تصویر زمینه و رنگ بندی همه ی منو ها و پنجره ها است. در بعضی تم ها نشانگر ماوس ، آیکون های ویندوز و حتی صدا ها هم تغییر می کنند. اما می توانیم تغییرات دلخواه خودمان را هم داشته باشیم . پس روی desktop راست کلیک کرده و از منو گزینه ی personalize را انتخاب کنید.پنجره ی personalize باز می شود.

در پایین صفحه ، روی گزینه ی desktop background کلیک کنید تا صفحه ی جدیدی باز شود .

در مرکز صفحه عکس هایی را می بینید که مربوط به تم انتخاب شده ی کنونی هستند.این عکس ها به نوبت به عنوان تصویر زمینه در ویندوز نمایش داده می شوند.اگر بخواهید یکی از آنها را از فهرست نمایش حذف کنید. کافی است کلیک ctrl کیبورد را گرفته و روی مربع کوچکی که در کنار آن است کلیک کنید . تا علامت تیک از آن برداشته شود.

در سمت راست صفحه –کنار عکس ها یک دکمه ی پیمایش کوچک است . می توانید آن را به بالا و پایین حرکت دهید تا عکس های تم های دیگر را هم ببینید.اگر بخواهید می توانید این عکس ها را هم به تصویر زمینه فعال خود اضافه کنید.کافی است به همان شکل آنها را تیک بزنید . کمی پایین تر زیر عبارت :change picture every دکمه ای دیده می شود که روی 30 دقیقه تنظیم شده است .یعنی عکس های زمینه در هر 30 دقیقه یکبار عوض می شوند. با کلیک روی آن می توانید زمانبندی را به دلخواه تغییر دهید.

نکته : اگر می خواهید تصویر زمینه عوض نشود . روی یکی از آنها که می خواهید کلیک کنید.

حالا به بالای صفحه دقت کنید.گزینه ای که می بینید بنام picture location که در کنار آن یک منوی کرکره ای وجود دارد را باز کنید و آخرین گزینه یعنی solid background را انتخاب کنید.تعدادی رنگ ساده به شما نشان داده می شود

بقیه ی گزینه های این صفحه را خودتان بررسی کنید و نتیجه ی کارتان را ببینید.در پایان باید دکمه ی save changes را در پایین صفحه کلیک کنید تا تغییرات مورد نظرتان ثبت شود.تاريخ : ۱۳٩۱/٦/٢٠ | ٤:۱٧ ‎ب.ظ | نویسنده : abouie

Screen saver

Screen saver یا محافظ صفحه نمایش ، تصویر یا انیمیشنی است که در وقتی کامپیوتر بیکار باشد به نمایش در میاید و screen saver ها به طور پیش فرض در ویندوز 7 غیر فعال هستند.. برای فعال کردن آنها ابتدا باید همان پنجره ی personalization را باز کرد.در گوشه سمت راست-پایین ، گزینه ی screen saver را می بینید. روی آن کلیک کنید تا باز شود . روی دکمه ی وسط صفحه کلیک کنید.لیستی از screen saver های موجود را مشاهده خواهید کرد .

از این لیست یکی را انتخاب کنید، پیش نمایشی از آن در مانیتور کوچکی که در بالی لیست است میبینید. برای دیدن پیش نمایش به طوری واقعا قرار است در ویندوز ببینید روی دکمه ی preview در سمت راست کلیک کنید. در کادر wait در پایین صفحه می توانید تعیین کنید که screen saver بعد از چند دقیقه بیکار ماندن کامپیوتر اجرا شود.در پایان روی دکمه ی ok کلیک کنید.

نکته: منظور از بیکار ماندن زمانی است که شما از ماوس و کیبورد استفاده نمی کنید. همینطور باید بدانید اگر به میز کامپیوتر برخورد کنید باعث لرزش ماوس شده و screen saver می رود.تاريخ : ۱۳٩۱/٦/٢٠ | ٤:۱٤ ‎ب.ظ | نویسنده : abouie

تنظیمtaskbar و منوی start

روی یک جای خالی در taskbar (نوار افقی پایین صفحه) راست کلیک کنید و از منو گزینه ی properties را انتخاب کنید . کادر taskbar and start menu properties باز می شود.

اینجا کلی گزینه داریم که مهم ترینشان را بررسی می کنیم . فعال کردن گزینه ی اول ، taskbar را قفل می کند . در این صورت شما نمی توانید با کلیک و یا کشیدن قسمت های مختلف taskbar آنها را کوچک و بزرگ کنید.گزینه ی دوم Auto-hide taskbar نام دارد و فعال کردن آن باعث می شود که taskbar مخفی شود . این گزینه را تیک بزنید و روی دکمه ی Apply در پایین کادر کلیک کنید. میبینید که taskbar پایین رفته و مخفی می شود برای ظاهر شدن آن کافی است نشانگر ماوس را به پایین صفحه ببرید .حالا گزینه ی بعد یا use small icons را فعال کنید و دکمه ی Apply را کلیک کنید.همه ی آیکون های موجود در taskbar کوچک می شوند.در این حالت taskbar جای بیشتری برای نمایش آیکون ها خواهد داشت.گزینه ی بعدی taskbar location است. این گزینه جای taskbar را در صفحه تعیین میکند.اگر منوی آن را باز کنید می بینید که حاوی گزینه های چپ ، راست ،بالا و پایین است . می توانید گزینه ها را یکی یکی انتخاب کنید و با کلیک روی دکمه ی Apply نتیجه را ببینید.

حالا در بالای این کادر روی زبانه ی start menu کلیک کنید. در این بخش می توانیم منوی start را تنظیم کنید. روی اولین دکمه یا customize کلیک کنید تا کادر جدیدی باز شود.

در اینجا همه ی آیکون های موجود در منوی start را می بینید و می توانید تعیین کنید که هر آیکون در منوی start باشد یا خیر. در زیر اکثر آیکون ها این سه گزینه دیده می شود.

Display as link یا نمایش به صورت لینک

Display as a menu یا نمایش به صورت منو

Do not display this item یا عدم نمایش این آیتم

پایین کادر دو گزینه وجود دارد:

Number of recent programs to display که ظرفیت نمایش جدیدترین برنامه های اجرا شده را مشخص می کند . همانطور که قبلا خواندید ، آخرین برنامه هایی که اجرا شده اند در سمت چپ منوی start دیده می شوند.اینجا می توانید تعداد آن ها مشخص کنید.

Number of item to display in jump list هم برای نمایش تعداد فایل هایی است که به تازگی توسط این نرم افزار ها باز شده است . در درس منوی start از فصل یک با این ویژگی آشنا شده ایم . در پایان نیز یک دکمه وجود دارد به نام use default setting که با کلیک بر روی آن،همه ی تنظیمات به حالت پیش فرض باز می گردند. دکمه ی ok را کلیک کنید تا به صفحه ی قبل برگردیم.در اینجا گزینه ای است به نام power button action که مشخص می کند که چه دکمه ای در منو یاسترت وجود داشته باشد . می توانید منوی دکمه را باز کنید و گزینه ی مورد نظرتان را انتخاب کنید آخرین بخش هم privacy یا حریم خصوصی است . اگر گزینه های موجود در این بخش را غیر فعال کنید ، برنامه ها و فایل هایی که به تازگی اجرا کرده اید ، در منوی start نمایش داده نمی شوند.تاريخ : ۱۳٩۱/٦/٢٠ | ٤:٠٩ ‎ب.ظ | نویسنده : abouie

فعال کردن زبان فارسی

برای اینکه بتوانید در ویندوز و نرم افزار هایی مثل word فارسی تایپ کنید لازم است ابتدا زبان فارسی را در ویندوز فعال کنید . برای فعال کردن زبان فارسی ابتدا به control panel بروید. آنجا روی دکمه ی region and languages کلیک کنید.سس دکمه ی change keyboards را کلیک کنید.

صفحه ی جدیدی باز می شود که در آن زبان های نصب شده را می بینید.معمولا تنها زبان نصب شده انگلیسی است.

برای نصب زبان جدید روی دکمه ی add کلیک کنید. باز هم کادر دیگری باز می شود.

اینجا اکثر زبان های دنیا را می توانید ببینید.در لیست پایین بروید تا به زبان Persian برسید.روی علامت مثبت کنار آن کلیک کنید تا باز شود. حالا روی علامت مثبت کنار گزینه ی keyboards هم کلیک کنید . در نهایت گزینه ی Persian را تیک بزنید و روی دکمه ی ok کلیک کنید در کادر بعدی هم روی دکمه ی ok کلیک کنید.می بینید که زبان فارسی هم در زیر زبان انگلیسی اضافه شده است.اینجا هم روی دکمه ی ok کلیک کنید.برای فارسی نوشتن کافیست یکبار روی کیبورد کلید alt را گرفته و shift را فشار دهید. برای تایپ انگلیسی هم یکبار دیگر همین دو کلید را فشار دهید.تاريخ : ۱۳٩۱/٦/٢٠ | ٤:٠۳ ‎ب.ظ | نویسنده : abouie

تنظیمات ماوس

برای تنظیم مشخصات و کارکرد های ماوس ابتدا از طریق desktop یا منویstart وارد Control panel شوید. سپس روی گزینه ی mouse کلیک کنید . کادر تنظیمات ماوس باز می شود.

در بخش button selection (سه گزینه ی سمت چپ) می توانید کارکرد هر دکمه ی ماوس را تغییر دهید .(البته توصیه می کنم این کارکرد ها را تغییر ندهید) در دکمه ی لغزان وسط صفحه می توانید سرعت جفت کلیک را کم و زیاد کنید.هر چه دکمه ی لغزان را به سمت راست بکشید ، سرعت جفت کلیک بیشتر می شود. اگر نمی توانید با سرعت لازم بعد از کلیک اول ، کلیک دوم را بکنید. بهتر است اینجا سرعت جفت کلیک را کاهش دهید یعنی به سمت چپ بکشید. در سمت راست دکمه ی لغزان در بخش Test Area نیز می توانید سرعت را امتحان کنید.اکنون به زبانه ی pointers بروید. اینجا می توانید شکل نشانگر موس را تغییر دهید.

همینطور که می دانید، نشانگر ماوس در هر حالت به شکل خاصی در می آید . مثلا در حالت عادی به شکل یک فلش است و در حالت انتظار به شکل یک حلقه ، ویندوز برای حالت های مختلف موس چند گروه نشانگر طراحی کرده که به هر گروه از نشانگر ها scheme گفته می شود.در همان بالای صفحه می توانید منوی scheme را باز کنید و از منو گزینه ی مورد نظرتان را انتخاب کنیدو نتیجه را ببینید.حالا روی زبانه ی pointer options کلیک کنید.

اینجا می توانیم تنظیمات نشانگر ماوس را تغییر دهیم.

در بخش motion می توانیم سرعت حرکت نشانگر را تغییر دهیم.اغینجا باز هم یک دکمه ی لغزان (slider) هست که با کشیدن آن به چپ و راست سرعت حرکت نشانگر ماوس تغییر می کند. توصیه می کنم سرعت های مختلف را امتحان کنیدو مناسب ترینشان را انتخاب کنید.در بخش snap to یک گزینه وجود دارد.اگر آن را فعال کنید وقتی وارد صفحه یا کادر جدیدی می شوید ، نشانگر ماوس روی دکمه ی پیش فرض موجود در آن صفحه قرار می گیرد.

نکته: در کادر هایی که چند دکمه وجود دارد، یکی از آن ها که بیش تر از بقیه کاربرد دارد، دکمه default یا پیش فرض است.

بخش بعدی visibility یا پدیداری است . این بخش سه گزینه دارد.گزینه ی اول display pointer tails است. اگر آن را فعال کنید نشانگر ماوس شما یک دنباله پیدا می کند که یافتنش را در صفحه آسان تر خواهد کرد . گزینه ی hide pointer while typing وقتی دارید متنی را تایپ می کنید، نشانگر موس را پنهان می کند . آخرین گزینه برای یدا کردن نشانگر ماوس است . اگر گزینه ی show location of…. را فعال کنید . هر بار دکمه ctrl را فشار دهید . یک دایره دور نشانگر ماوس رسم میشود.